Letné aktivity

Turistika

V letných mesiacoch ocení každý turista prepojenie regiónov Horehronie, Poľana, Muránska planina. V regiónoch sa nachádza niekoľko náučných chodníkov ako Medvedia cestička, ktorá vychádza z obce Krpáčovo. V Zbojskej sa môžete vydať po stopách zbojníka Náučným chodníkom Jakuba Surovca. Život známeho umelca objavíte na Náučnom chodníku Sama Chalupku, ktorý sa začína v pamätnej izbe Sama Chalúpku v Hornej Lehote. Objaviť taje lesa Vám pomože Náučný chodník vo Vydrovej doline, ktorá je súčasťou lesníckeho skanzenu. Do jedinečného ekosystému sa dostanete vďaka expedícií do Dobročského pralesa.

Aktívnejších turistov čakajú Nízke Tatry, Veporské vrchy a Poľana. Zdolajte najvyšší vrch Nízkych Tatier-Ďumbier. Na výber je niekoľko trás no najznámejšou z nich je trasa Trangoška- Chata M.R.Štefánika- Ďumbier. Uľahčiť výstup si môžete pomocou lanovky a vyviezť sa na Chopok, odkiaľ sa hrebeňovkou dostanete na Ďumbier. Nie menej známy je vrch Kráľová hola , na ktorý sa dostanete z obce Telgrárt alebo Šumiac. Poprechádzať sa môžte aj najkrajšou dolinou Nízkych Tatier Vajkovského dolinou, ktorá končí 9m vodopádom. Celodenná túra počas ktorej objavíte Veporské vrchy je chodník začínajúci v sedle Zbojská až na Klenovský Vepor, kde vo večerných hodinách sa dostanete nad Čierny Balog. Počas horúceho leta sa môžete ukryť do lesa a objaviť Predajnianské vodopády. Históriu môžete odhaliť počas výstupu na hrad Muráň. Len hodinku od chát sa nachádzajú pozostatky sopečnej činnosti- pohorie Poľana. Veľmi pekná prechádzka vedie k vodopádom Bystrá.

Muránska planina

Cyklotrasy

Podrobné informácie nájdete na stránke http://cyklo.horehronie.net.

Jaskyne

Jedinečný zážitok budete mať z netradičnej návštevy jaskyne Mŕtvych netopierov, kde sa z Vás nachvíľu stanú speleológovia. Nezabudnite určite ani na návštevu Bystrianskej jaskyne vzdialenej len 18 km od chát.

jaskyňa mrtvých netopierov

Agroturistika

Bližšie k zvieratkám, tradície regiónov, spoznávanie okolitej prírody z konského chrbta. Spoznajte jedinečné plemeno koní Hucul, vďaka ktorým vznikla aj Huculská magistrála. Bližšie ku koníkom môžete byť aj vďaka Marekovmu dvoru. Detičky môžu spoznať miestne zvieratká v interaktívnej farme Ajax. Nakúpiť lokálne produkty môžete z Eurosalašu Michalová. Výborne sa najesť, kúpiť si lokálne produkty, zabaviť sa na cely deň môžete aj na salaši Zbojská.

agroturistika

Ostatné

V obci Čierny Balog sa nachádza niekoľko unikátov, no jedným z nich je určite aj úzkokoľajová lesná železnica Čiernohronská železnica. Prevezte sa vo vláčiku dokonca aj cez futbalové ihrisko. Jednou z najkrajších železničných tratí je trať Červená skala- Mergecany. Počas cesty objavíte nádhernú prírodu, viadukt Chmaroška, Telgártsky tunel so špirálovou slučkou. Ďalšou jedinečnou železničkou je parná ozubnicová železničná trať Tisovec-Zbojska-Pohronská Polhora. Adrenalín si môžete dobiť v parku Košútka na ZipWire– zjazd na kladke dlý 451m. V Košútke nájdete aj lanový park pre malých aj veľkých. Pokiaľ Vás lozenie po stromoch bude baviť, ďalší lanový park môžete vyskúšať aj na Táloch.